Budowa domu, krok po krok

Budowa domu to bardzo często najpoważniejsza inwestycja w naszym życiu, dlatego wymaga rzetelnego rozważenia wszelkich wariantów oraz precyzyjnego rozplanowania kolejnych etapów wznoszenia budynku. Różnorodność projektów, technologii czy materiałów, które w tej chwili możemy znaleźć na rynku budowlanym, jest tak ogromna, że wybranie właściwego dla nas rozwiązania wydaję się być rzeczą niezwykle skomplikowaną. Aby ułatwić Państwu podjęcie właściwej decyzji, a także unaocznić sam proces budowy, firma Joker Bud przygotowała przykładowy harmonogram prac: „Budowa domu, krok po kroku”.

I ETAP

Pierwszą decyzją, którą musimy podjąć jest wybór odpowiedniego projektu budowlanego. W tym miejscu możemy rozważyć zamówienie planu indywidualnego, który w większym stopniu będzie zawierał nasze własne pomysły i preferencje lub zdecydować się na adaptację gotowego już projektu wykonanego przez firmę budowlaną. Drugim krokiem jest zebranie określonej prawnie dokumentacji – pozwolenia na budowę. Uzyskawszy zgodę, możemy przystąpić do załatwienia wszelkich kwestii związanych z wykonaniem przyłączy mediów: zamówienie projektów, podpisanie umów, odbiór i geodezyjna inwentaryzacja podwykonawcza, podpisanie umów o dostawę. Następnie należy zgłosić rozpoczęcie robót budowlanych.

II ETAP

Przystępując już do konkretnych czynności, w pierwszej kolejności musimy ogrodzić plac budowy, a także wytyczyć wielkość budynku w terenie. Następnie możemy rozpocząć wznoszenie fundamentów (w razie konieczności podpiwniczenia) oraz zająć się izolacją części podziemnej. Kolejnym krokiem będzie rozmieszczenie kanalizacji poziomej i ułożenie podkładu betonowego.

III ETAP

Aby doprowadzić budowę do tzw. stanu surowego musimy wymurować ściany, kominy oraz wykonać stropy i schody. Po tych pracach należy przystąpić do zrobienia więźby – drewnianej konstrukcji, która przenosi obciążenia z pokrycia dachowego; następnie układamy dach.

IV ETAP

Dom w stanie surowym wymaga wykonania instalacji wewnętrznych (bez montażu urządzeń) oraz naniesienia tynków i szlicht – warstw wyrównawczych układanych na podkładzie betonowym. Po tych pracach konstruujemy docelowe ogrodzenie naszej posesji.

V ETAP

Kolejnym krokiem będzie wykończenie elewacji (ocieplanie, tynkowanie) oraz montaż okien, drzwi i wszelkich urządzeń grzewczych (kotły, grzejniki). Ostatnim etapem będą prace wewnątrz domu: ułożenie posadzek i glazury wraz z białym montażem (sedes, umywalka, wanna, brodzik itp.). Wykończenie pozostałych pomieszczeń, montaż drzwi wewnętrznych i malowanie.

VI ETAP

Na koniec zawiadamiamy powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy domu oraz występujemy z wnioskiem o nadanie numeru porządkowego.